1 yılda 70 kğ atık pil toplandı

Bingöl Belediyesi, ‘Atık Pil Toplama ve Geri Dönüşüme Kazandırma` projesi kapsamında; 2015 yılında 70 kilogram atık pil t

Bingöl Belediyesi, ‘Atık Pil Toplama ve Geri Dönüşüme Kazandırma` projesi kapsamında; 2015 yılında 70 kilogram atık pil topladı.

 

Bingöl Belediyesi okullarda gerçekleştirilen ‘Atık Pil Toplama ve Geri Dönüşüme Kazandırma’ çalışmaları kapsamında, 70 kğ atık pil topladı. Toplanan atık piller, geri kazanım tesislerinde tekrar değerlendirilmek üzere, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP)’ne gönderildi.

 

Çevreye verilen önemin ve duyarlılığın arttırılması için çalışmaların devam edeceğini söyleyen Belediye Başkanı Yücel Barakazi, atık pil ve akümülatörlerin toplanması ve kontrolü yönetmeliği gereğince radyoaktif kirliliği ve diğer ağır metallerin alıcı ortamlara verilmeden geri kazanıma tabi tutularak hem çevre kirliliğini hem de ekonomiye kazandırılması konusunda, bu tür çalışmaların hızlandırılması ve çevreye verilen önemin artırılması gerektiğini vurguladı.

 

Barakazi, “2015 yılı içerisinde Atık Pillerin Kontrolü Yönetmeliği kapsamında atık pil kutuları il merkezinde ihtiyaç duyulan eğitim kurumları ve kamu kurumlarına dağıtılmış olup, atık piller konusunda eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede toplanacak atık piller TAP derneğine gönderilecektir.        İlimiz merkezinde atık pillerin toplanmasına yönelik kampanya düzenlenmiş olup, 2015 yılı itibariyle toplam 70 kğ. atık pil toplanarak nihai bertarafı sağlanmıştır” dedi.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal