“BİSİKLET YOLU AÇILIŞI VE TANITIM TÖRENİ YAPILDI ”

Bingöl Belediye Başkanı Yücel BARAKAZİ, toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini arttırmak, yeterli ve dengeli beslenme ile düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında düzenlenen “Bisiklet Yolu Açılışı ve Tanıtım Töreni”ne katıldı. Bingöl Belediye Kültür Merkezinde gerçekleşen programda konuşan İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Vedat SÖYİLER: “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında Sayın Valimizin öncülüğünde başlattığımız “Sağlık İçin Pedalla” ve “Sağlık İçin Hareket Et” sloganı ile bisiklet kullanımının yaygınlaştırılmasını amaçlamıştık. Bu amaçla başta Milli Eğitim Müdürlüğümüz olmak üzere son 1 yılda kurumlarımıza 2017 adet bisiklet desteği sağlamıştık. Bugün de Bingöl Belediye Başkanlığını da bu sloganla bisiklet kullanmaya davet ediyoruz” dedi.

 

Törende yaptığı konuşmasında açılışı gerçekleştirilen bisiklet yolunun, ilin trafik sorununa ciddi çözüm getireceğini belirten Bingöl Belediye Başkanı Yücel BARAKAZİ: “Şehir Merkezinde ciddi trafik sorunumuz bulunmakta. Bugün açılışını gerçekleştireceğimiz bisiklet yolu ile bu trafiğin bir nebze de olsa hafiflemesine vesile olur inşallah. Toplumumuzun kazanacağı bisiklet sürme alışkanlığı ile birçok vatandaşımız birçok yere bisikleti ile gidip gelecektir. Böylece trafik sorununun çözümüne de ciddi katkı sağlayacaktır. Merkezi, Düzağaç’a bağlayacak olan bu bisiklet yolunu daha da genişleterek diğer mahallelerimize de ulaştırmayı amaçlıyoruz. “Bugün açılışını yaptığımız bisiklet yolu, ilimiz için çok önemli bir adım. Ülkemiz gelişiyor, ilimiz gelişiyor ancak daha önce de belirttiğim gibi gelişmişliğin getirdiği avantajların yanında gelişmişlik bazı dezavantajları da beraberinde getiriyor. Bunlardan biri de hareketsizlik. Gelişim ile birlikte motorize ulaşım imkanlarının artması ile hareketsizlik de artmaya başlıyor. İnsanlar kısa mesafelere bile araçla gitmeye başlıyor. Hareketsizlik de bir süre sonra ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına sebebiyet veriyor. Hareketsizliği önlemek için başlatılan bu proje ile Bingöl’ümüzde de bisiklet yolunu açmış bulunmaktayız. Bütün bu yapılan hizmetler daha huzurlu, daha sağlıklı, daha müreffeh bir Bingöl içindir. Bizim en büyük amacımız budur, insanımıza daha konforlu, daha yaşanılası bir gelecek bırakmak için uğraşıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

Kalkınma Eski Bakanı Cevdet YILMAZ törende yaptığı konuşmasında: “Hasta olan insanları tedavi etmek elbette ki devletin bir görevidir. Ancak asıl olan insanlar hasta olmasın diye uygun ortam oluşturmaktır. Buna koruyucu hekimlik diyoruz. Bunun yolu da birincisi temiz havadan geçiyor ki bugün Bingöl’ümüzde doğalgaz dağıtımını başlatmış bulunmaktayız. İkincisi sağlıklı besleneceksiniz. Üçüncüsü de düzenli hareketlilik. İşte bugün burada bu amaçla toplanmış bulunuyoruz. İlimizin artık bir bisiklet yolu bulunuyor. Ne kadar çok hareket etsek o kadar iyi. Bisiklet, hem eğlence hem de sağlığı bir arada sunuyor bizlere. Sağlık Bakanlığımız çok anlamlı bir çalışma başlattı. Öğrencilerimize bisiklet dağıtımı gerçekleştirdi. Şimdi de Belediyelerimize bisiklet dağıtıyor. Yapılan her metre bisiklet yolu için bir bisiklet veriyor. Belediye başkanımıza, ekibine ve emeği geçen herkese bu önemli çalışmadan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

 

Yapılan konuşmaların ardından Bingöl Belediye Başkanlığı ile Bingöl İl Halk Sağlığı Müdürlüğü arasında protokol imzalandı.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal