‘ZAZACA İÇİN SÖYLE’ GALASINA YOĞUN İLGİ

Bingöl Belediyesi tarafından yaptırılan ve Milli Eğitim Müdürlüğünce desteklenen ‘Zazaca İçin Söyle’ projesinin gala gecesi yoğun ilgiyle gerçekleştirildi.

Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen gala gecesine, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Bingöl Üniversitesi Rektörü İbrahim Çapak, İl Emniyet Müdürü Metin Akay, Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programın açılış konuşmasını Zazaca yapan Başkan Barakazi, proje hakkında katılımcılara etraflıca bilgi vererek, Zazaca’nın önemine değindi. Vali Köşger, Rektör Çapak, Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin de selamlama konuşması yaptı.

“BÜTÜN DİLLER ALLAH’IN AYETLERİDİR”

Programda konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, dillerin önemine vurgu yaparak, bütün dillerin Allah’ın ayetleri olduğunu söyledi.

Yılmaz, “Diller, insanların icat ettiği şeyler değildir. Birisi oturup bir yerde bunları üretip insanlara pazarlamıyor. Bunlar tabi şeylerdir ve Cebab-ı Allah’ın ayetleridir. Bütün diller Cebab-ı Allah’ın ayetleridir. Nasıl ki insanları farklı farklı yaratmışsa, dilleri de farklı farklı yaratmış. Ama bütün diller birbirinin kardeşidir. Birbirleriyle kavga eden gerçeklikler değil, birbirlerini tamamlayan zenginleştiren unsurlardır. Nasıl ki yeryüzünde varlıkların türleri yok olduğunda endişe duyuyorsak ve bunları korumak gerektiğine inanıyorsak, diller için de aynı şey geçerlidir. Cebab-ı Allah’ın yarattığı bu zenginliğin yok olmasına, ortadan kalmasına bizim gönlümüzün razı olmaması lazım. İnşallah böyle bir şey de olmayacak. Zazaca UNESCO kapsamında yok olma riskiyle karşı karşıya olan dillerden biri ama bu akşam burada yapılan konuşmalarda gösteriyor ki Cenab-ı Allah’ın bu güzelliği kıyamete kadar yok olmayacaktır” dedi.

Dillerin insanlığın mirası olduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Sadece onu konuşanların varlığı değildir. Bütün insanlığın varlığıdır. Bütün diller için bu böyledir. Türkçe de, Arapça da, Kürtçe de, Zazaca da bütün diller bütün insanlığın dilidir ve bunları korumak bütün insanların görevidir” dedi.

YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Yapılan konuşmaların ardından ‘Zazaca için söyle’ projesinin gösterimi sergilendi. 83 sanatçının yer aldığı projede, kentin birçok yerinden iki eser seslendirildi. Büyük beğeni toplayan gösterimin ardından, yerli ses sanatçıları tarafından katılımcılara mini zazaca konserler verildi.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal