TOKİ konutları için yer belirleme kuraları çekildi

Bingöl İnönü Mahallesi’nde yapımı devam eden ve bu yıl teslim edilmesi planlanan TOKİ konutlarının yer belirleme kura çekimleri yapıldı.

 

2012 yılında Bingöl Belediyesi ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından İnönü Mahallesi’nde başlatılan Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında, Bingöl Belediyesi tarafından gerçekleştirilen hak sahipleri ile uzlaşma ve yıkım çalışmaları sonunda TOKİ tarafından yapımına iki etap halinde başlanılan 1333 konut içerisinden hak sahibi ve talep sahiplerine yönelik konutlar için yer belirme kura çekimleri tamamlandı.

 

Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi’nde noter huzurunda gerçekleştirilen kuranın ilk gününde proje alanında taşınmazı bulunup hak sahipleri için 616 adet konut, ikinci gününde ise talep organizasyonu ile başvuruda bulunan vatandaşlar için 576 konut belirlendi. 

 

“800 milyon liralık yatırım gerçekleştirdik”

Kura çekiminde konuşan TOKİ Başkanlığı Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü Mustafa Bakır, 81 İlde, 3.093 şantiyede, 668.798 konut üretim rakamına ulaşıldığını,Bingöl’de yürütülen çalışmalarda ise yaklaşık 800 milyon liralık yatırımın gerçekleştiğini söyledi.

 

Bakır, konuşmasında,“Kentsel Dönüşüm Projemiz Belediyemiz ile imzalanan protokoller kapsamında tespit değerleme, projelendirme, hak sahibi görüşmeleri ve yıkım çalışmaları neticesi idaremizce iki etap halinde yapıma yönelik süreç başlatıldı. Bunlardan birinci etapta 713 konut, ikinci etapta ise 620 konut üretilmektedir. Şuanda konutlarımız belli bir seviyeye geldi. İkinci etap dediğimiz 620 konut müteahhit firma tarafından İdaremize yani TOKİ’ye teslimine yönelik kabul işlemleri başlatıldı,  bunların kontrolü yapıldı ve tespit edilen bazı eksikliklerin giderilmesi için de ilgili firmaya ek süre verildi. Birinci etap dediğimiz 713 konutun üretimine yönelik çalışmalar ise devam ediyor” dedi.

 

Konutların hak sahipleri için hayırlı olmasını, aileleri ile sağlıklı, huzurlu nice zamanları yeni evlerinde geçirmelerini dileyen Bakır, “Proje alanında üretilen konutlardan, hak sahiplerimiz için kura işlemlerinde zemin ve en üst katları kura harici tutuyoruz. Hak sahiplerimiz konutlarını ara katlardan alacaklar. Bununla birlikte hak sahiplerimizin eski evlerinin bulunduğu alana en yakın bloktan kura çekilmesi imkanı da sunulmuştur. Bu sayede hak sahiplerimizin komşuları ile aynı binalarda yaşamlarını sürdürmelerinin sağlanmasının hedeflenmektedir” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

“Depremin izleri silindi”

Konu hakkında açıklama yapan Bingöl Belediye Başkan Vekili Halim Sugü ise, Bingöl Belediyesi ile TOKİ işbirliğiyle İnönü Mahallesi’nde olan ve 1971 yılında meydana gelen depremin izlerini taşıyan konutların yerine depreme dayanıklı bin 333 konutun inşa edildiğini söyledi.

 

Sugü, “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi alanda, şehrin konut ihtiyacı ve sosyal donatıları da yapılıyor. Proje kapsamında, şehrin konut ihtiyacı önemli ölçüde karşılanırken, sosyal tesisler ve altyapı eksikleri de giderilmeye başlandı. Proje kapsamında terminalden, cami, okul, spor alanları ve oyun bahçelerine kadar her türlü yapı inşa ediliyor. Kentsel Döşümüm Projesinin hayata geçmesinde proje aşamasından yapımına kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hak sahipleri ve talep toplama yöntemi ile ev alan vatandaşlarımıza yeni evlerinde sevdikleri ile birlikte sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir ömür diliyorum” şeklinde konuştu.

 

Yapılan konuşmaların ardından, soru cevap şeklinde devam eden program, noter huzurunda kura çekimi yapıldı.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal