KARLA MÜCADELEDE YOĞUN MESAİ

Bingöl’de etkisini giderek arttıran kar, kent merkezinde yaklaşık 1 metreye ulaştı. Karla mücadele çalışmalarının aralıksız sürdüğünü belirten Başkan Barakazi; “Şu anda bir afet halini yaşıyoruz. Karla mücadele çalışmalarımızı güçlükle yürütüyoruz” dedi. Barakazi, yol kenarlarındaki araç parklarının çalışmaları olumsuz etkilediğinin de altını çizdi.

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü’nün geçtiğimiz günlerde yaptığı uyarının ardından etkini gösteren yoğun kar, aralıksız devam etti. Kar kalınlığının yükseklerde 2, kent merkezinde ise 1 metreyi bulduğu Bingöl’de, günlük yaşam olumsuz etkilenirken, baş gösteren yoğun tipi nedeniyle de zor anlar yaşandı. Halk evlere kapandı, çarşı merkezi de en sakin zamanlarından birini yaşadı. Araçlar kar altında kalırken, araç sahipleri yoğun uğraşlar sonucu araçlarını kardan kurtarabildiler.

KARLA MÜCADELE AÇLIŞMALARINA ESNAF DA KATILDI

Yoğun kar nedeniyle yol ve kaldırımlar karla kaplanırken, sabahın erken saatlerinden itibaren Bingöl Belediyesi’nce başlatılan karla mücadele çalışmalarına esnaflar da katıldı. İşyerlerinin önünü ve kaldırımları temizlemek için yoğun çaba sarf eden esnaflar, vatandaşların ulaşımda sıkıntı yaşamaması için uzun süre kar kürediler.

25 araç ve 70 personelle karla mücadele çalışmasını sürdüren Bingöl Belediyesi ise çarşı merkezi öncelikli olmak üzere ana arterler ve kaldırımları temizleyerek karla mücadele çalışmalarını sürdürdüler.

MİNİ KAR KÜREME ARAÇLARI KULLANILDI

Karla Mücadelede en dikkat çeken husus da Belediye tarafından alınan iki adet mini kar küreme aracı oldu. Özellikle kaldırımlar, okul ve hastane önleri ile iş makinelerinin giremediği alanlarda kullanılan mini kar küreme araçları, birçok noktadaki sıkıntının çözümünde etkili oldu.

BUZ SARKITLARI İTFAİYE EKİPLERİNCE KIRILDI

Dondurucu soğukların etkili olduğu günlerde biriken ve yoğun karla birlikte kütleye dönüşen çatılardaki kar birikintileri de, Bingöl belediyesi itfaiye ekiplerince temizlendi. Özellikle yayaların sıklıkla kullandığı ve araç parklarının yapıldığı alanlardaki yüksek binaların çatılarından sarkan buzlar, itfaiye erlerince kırıldı.

BARAKAZİ: “ELİMİZDEN GELEN ÇABAYI GÖSTERİYORUZ”

Yoğun kar nedeniyle zor bir günün yaşandığı Bingöl’de belediye olarak karla mücadele çalışmalarının güçlükle ama aralıksız sürdürüldüğüne dikkat çeken Belediye Başkanı Yücel Barakazi; “Aşırı bir kar yağışı söz konusu. İnsanlarımız evlerinden çıkamadı. Tabi ki bu, bir afet halidir. Kara kış diyoruz ve karalığı da böyledir. Bu olağan doğa olayı karşısında zorluklar yaşamamız kaçınılmazdır.  İnsanlarımızın yaşadığı sıkıntıları minimize etmek, ulaşımdaki aksaklıkları gidermek ve zor günleri en hafif sıkıntıyla atlatmak için belediye olarak elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz, ekiplerimiz olağan gücüyle çalışıyor. İnşallah tez zamanda kent merkezini kardan temizleyip özellikle ulaşımdaki sıkıntıları tümüyle bertaraf etmiş olacağız” dedi.

ARAÇ SAHİPLERİNE ÇAĞRI

Karla mücadele çalışmalarında karşılaşılan en ciddi sorunun “yol kenarına park edilmiş araçlar” olarak özetleyen Başkan Barakazi, araç parkının olmadığı bir caddenin hem daha hızlı, hem daha etkili şekilde temizlendiğine işaret etti.

Barakazi; “Bu sebeple araç sahiplerimizden beklentimiz, özellikle çarşı merkezinde yol kenarlarına park etmemeleridir. Ana arterlerden ziyade ara yolların park alanı olarak tercih edilmesi, kısa sürede çarşı merkezini temizlememizde etkili olacaktır. Tüm araç sahiplerinin bu hususta hassasiyet göstermesini bekliyoruz” dedi.

Karla mücadele çalışmalarının yoğunlukla sürdürüleceği bugünlerde araçların ön camlarına irtibat numarası konulması istenirken, bu yöntemin, olası sıkıntıda araç sahibinin haberdar edilmesi ve sıkıntının tez zamanda çözülmesinde etkili olacağı da vurgulandı.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal