‘ENGELSİZ KENT BİNGÖL’ PROJESİ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI.

Bingöl Belediyesi ve Fırat Kalkınma Ajansı 2016 Yılı Yaşam Kalitesi ve Sanayi Altyapıları Mali Destek Programı kapsamında faaliyete geçecek olan "Engelsiz Kent Bingöl” Projesi sözleşmesi imzalandı.

Bingöl Belediyesi, kentte fiziki yapılardan kaynaklanan aksaklıkları gidermek ve sorunları çözecek şekilde projeler geliştirerek şehrin engelliler için yaşanabilir kılınmasını sağlamak için çalışmalarına devam ediyor.

ENGELSİZ KENT OLMA YOLUNDA BİNGÖL

Engelsiz kent olma yolunda olduklarını ifade eden Belediye Başkanı Yücel Barakazi; “İlimizin dezavantajlı ve engelli vatandaşlarımız için erişilebilir ve yaşanabilir engelsiz bir il kılarak, engelli vatandaşlarımızın evlerinden çıkarak yaşama katılabilecekleri ve sosyalleşebilecekleri bir yaşam alanı sağlamaya çalışıyoruz. Bu kapsamda projede yer alan Engelsiz Yaşam Merkezi, başta engelli vatandaşlarımız olmak üzere tüm halkımızın hizmetine sunulacaktır. İşaretlerin engelliler için kabartmalı levha ve boy hizasında olacak şekilde düzenlenmesini sağlayarak; ulaşımda yol, trafik, otopark ve yaya sirkülasyon sisteminin bütünlük içinde hizmet etmesini hedefliyoruz. Ayrıca proje faaliyetleri içerisinde ilimizin ihtiyaç duyulan değişik yerlerinde  30 adet yönlendirme tabelası ve işitsel sesli kiosk tabela monte edilecektir. Akülü engelli araçların şarjları için şehrin değişik 4 ayrı bölgesine 4 adet akülü araç şarj istasyonu kurulumu yapılacaktır.” dedi.

Belediye proje biriminden yapılan açıklamada; “Proje ile engelli vatandaşlarımızı sosyal hayata dahil etmeye yönelik bilincin geliştirilmesi ve farkındalık faaliyetlerinin artırılması ile şehrin fiziki engellerin olumsuz etkileri konusunda iyileştirme ve bilinçlendirme çalışmaları eşliğinde duyarlılığın geliştirilmesi böylece yeni düzenlemeler ile yeni yaşam alanların inşa edilmesi amaçlanmaktadır. Proje kapsamında yapılacak olan Engelsiz Yaşam Merkezi’nde; eğitim sınıfları, spor alanları, asansör, kafeterya, kütüphane, engellilere özel mutfak, duş yerleri, engelliler için ve normal bay bayan ve wc, konferans solanları, soyunma odaları, engeli oyun parkı ve araç otoparkı, idari ve teknik servis odası, eğitmen odaları yer alacaktır. Proje bütçesinin %75’i Fırat Kalkınma Ajansı tarafından finanse edileceği belirtildi.”

Bingöl Belediyesi Başkanı Yücel Barakazi, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mesut Öztop, Fırat Kalkınma Ajansı Bingöl Yatırım ve Destek Ofisi Koordinatörü İsa Telimen "Engelsiz Kent Bingöl” Projesi sözleşmesine katıldı.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal