Emlak İşlemleri

Emlak Vergi İşlemleri

1. Emlak Vergileri iki taksit olup 1.Taksiti Mart, Nisan ve Mayıs Aylarında; 2.Taksiti ise Kasım Ayında ödenir. Vergi oranları;

Meskenlerde ‰ 1

İşyeri Emlak İşlemlerinde ‰2

Arsalarda ‰3

Arazilerde ‰1

2. Emlak bildirimi Yeni satın almalarda Gayrimenkullerde değişiklik (şuyulandırma, tadilat, yıkım) olması, ve Ölüm hallerinden yeniden bildirim verilmesi zorunludur. Bunların dışında bildirim vermeye gerek olmayıp her sene yukarıda belirtilen aylarda vergi ödenir. Emlak bildirim formu belediyemiz Gelir Müdürlüğüne bağlı Emlak Servisinden Ücretsiz alınarak, doldurulup teslim edilmelidir.

3. Yapılan satışlardan önce vatandaşların Belediyemiz Emlak servisine başvurarak Gayrimenkullerin Rayiç Bedellerini öğrenmeleri gerekir. Aksi takdirde düşük değer göstermelerinden dolayı hem satış işlemini yapan hem de alıcıya çok miktarda ceza çıkmaktadır. Vatandaşlarımızın buna dikkat etmeleri gerekmektedir.

4. Zamanında ödenmeyen Emlak Vergilerine her ay %1.6 Gecikme zammı uygulanmaktadır.

5. Satın alımlarda ve değişikliklerde bildirim verme sureleri yıl içerisinde olursa yılsonuna kadar; Yılın son Üç ayı içerisinde olursa değişiklikleri dairemize bildirilmesi zorunludur.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal