El Sanatları Sergisi Göz Kamaştırdı

Bingöl Belediyesi Proje Koordinasyon Ekibi bünyesinde kurulan El Sanatları ve Günlük Yaşamda Kullanılabilir Ürün Üretimi Atölyesi ürünlerini Sanat Sokağı’nda sergiledi. Sergide; ahşap çeyiz sandığı, tablo, cam ürünleri, bal, ceviz, tabak, fini, beşik, kalpak, papağ ve diğer yerel ürünler vatandaşların ilgisiyle karşılandı.

 

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin seçim döneminde projeleri arasında yer alan ‘Belediye Proje Ekibi’ faaliyetlerine devam ediyor. El Sanatları ve Günlük Yaşamda Kullanılabilir Ürün Üretimi Atölyesi’nde hazırlanan yerel ürünler Sanat Sokak’ta görücüye çıktı.

 

Bingöl Belediyesi’nin üretim, insan kaynakları ve sosyal amaçlı gelişim stratejileri içinde yer alan ve Başkan Barakazi’nin seçim vaatleri arasında yer alan insan odaklı çalışmaların birinci ayağında yer alan Proje Ekibi faaliyetleri, bünyesinde kurulan tasarım atölyesinde 2 aylık üretim süreci ile halkın beğenisine sunuldu.

 

Tasarım Atölyesi’ne konu, dışarıdan temin edilen ve günlük hayatta sık kullanılan ürünler, üretime yönelik El Sanatları ve Kullanılabilir Ürün Üretimi Atölyesi kurulumu ile üretim istihdam gelir standartlarının oluşmasını amaçlıyor. Yerel ürünlerin üretimi ile kadınların el emeği göz nuru üretimleri sergide büyük ilgi gördü.

 

Üretilen ürünlerin göz kamaştırdığını belirten Belediye Başkanı Barakazi “Bu tür faaliyetlerin yerelde insan kaynakları ve gelir standartları oluşturmak üzere önemli bir çalışmadır. Belediyemiz bu alanda altyapı desteği sağlayarak kadınlarımızın ve işsizlerimizin gelire kavuşması ve sürekli yerel alanda ürün temini sağlamak üzere desteğimi ve yeni çalışmalarımız devam edecektir” dedi.

 

Serginin yerel kalkınmaya güzel bir örnek oluşturduğunu ifade eden Başkan Barakazi, “İlimizin yerel ürünlerinin değerlendirilmesi ve bu ürünlerin arz ve taleplerine uygun olarak üretimin devam ettirilmesi amacına uygun kadın, genç ve engelli bayanlarımızın emek, gelir alanlarına uygun olarak desteklenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla başlatılan Tasarım Atölyesi Yenimahalle Semt Konağı’na taşınarak mesleki altyapı ve makine teçhizat hammadde desteği ile sürekli hale getirilecektir. İlimizde düğün, nişan, sünnet ve hediyelik eşya ile kullanımlık tüm ihtiyaçlara uygun olarak kurulan atölye, eğitimci desteği ile şu anda her ürünün üretimine uygun bir altyapı sağlanmıştır. Tasarım atölyesi bünyesinde sergilenen ürünler, halkın ziyaretine ve ilgisine konu olan ürünlerin satışı ile tekrar üretim döngüsü sağlanması esas alınmıştır. Halkın ilgi gösterdiği ve satın aldığı ürünler ile beğendiği ürünleri sipariş vermek üzere Tasarım atölyesine yeni üretim desteği sağlanmış oldu. Sergimizin hazırlanmasında ve düzenlenmesinde emeği geçen usta öğreticimize, el emeği göz nuru ürünlerini sergileyen tüm kursiyerlerimize sonsuz teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 

Amaçlarının Bingöl’ün ürünlerini, malzemelerini, yerel motifli desteklerle ileriye taşımak olduğunu ifade eden Bingöl Belediyesi Proje Ekibi Eğitmeni Cuma Karaarslan, “Eğitim faaliyetleri devam ederken ihtiyaçtan yola çıkılarak kendi imkanlarımızı ve varlıklarımızı değerlendirmek üzere yüzde yüz Bingöl’ün ürünlerini, malzemelerini, yerel motifli işlemek sureti ile mevcut üretimi ileriye taşımak istiyoruz. Söz konusu atölyemizde üretimin kapasitesini, görüşmeler yaptığımız büyük satış merkezleri, pazarlama guruplarının taleplerine göre değerlendiriyoruz. Üretimimize konu ürünlerimizin sınırlaması yoktur” dedi.

 

Yöresel Ürünlerde Farkındalık Sergisi’ni; Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi ile eşi Pervin Barakazi, Belediye Meclis Üyesi Feyza Başak Koç ve çok sayıda vatandaş ziyaret etti.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal