BİNGÖL'DE KISA FİLM FESTİVALİ COŞKUSU

Bu yıl ikincisi düzenlenen Bingöl Uluslararası Kısa Film Festivali başladı. Yoğun katılımla açılışı gerçekleştirilen festivalde ödüller verilirken, Türk Halk Müziği sanatçısı Cengiz Özkan ise türküleriyle müziğe doyurdu.

Valilik, Belediye Başkanlığı, Bingöl Üniversitesi ve Fırat Kalkınma Ajansı desteğiyle düzenlenen festival için Bingöl Üniversitesi Recep Tayip Erdoğan Kongre Merkezi'nde saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Bingöl Valisi Ali Mantı, burada yaptığı konuşmada, sinemanın insanı insana insanca anlatma sanatı olduğunu söyledi.

"Sinema, insanın ve evrenin ortak dilidir, barışın, özgürlüğün, güzelliğin, emeğin, saygının ortak dili." diyen Mantı, "Eğer sinema iyi kullanılırsa dünyanın en iyi eğitim araçlarından birisidir ancak kötü ellerde, kötü kullanılırsa dünyanın en büyük provokasyon aracı." ifadesini kullandı.

Festivalin Türkiye ve Bingöl için büyük bir kazanım olduğunu anlatan Vali Mantı, şöyle devam etti: "Dışarıda Bingöl'ün adını duyanlar belki negatif çağrışımlar gelebilir ama yerinde bizatihi yüz yüze gördüğü zaman bakıyor ki algılarla olgular çok farklı. İşte sinema bugün bize o güzelliğini göstertti. Kısa film festivali adı altında Bingöllümüzün gerçek güzelliklerini ülkemize tanıtma fırsatını verdi."

Belediye Başkanı Yücel Barakazi, sanatın Bingöl’de konuşulması ve değerlendirilmesinin gurur verici olduğunu söyledi.

Barakazi, “Cannes film festivali olur, Antalya film festivali olur da Bingöl’ün olmaz mı? Sanatın, filmin, sinemanın, Bingöl’de konuşulması, tartışılması, değerlendirilmesi ve ödüllendirilmesi bizim için gerçekten gurur verici. Zaten sanat dediğimiz şey hayatın acı ve tatlı istediğimiz, şekillendirdiğimiz, özellikle objektifin altına aldığımız kısımlarını insanlara, hayata ve insanların dikkatine sunmak değil midir? Evet, sanatta biraz abartı, biraz kırpma kesme, biraz farklı yönleri görme ve normal bir yaşam sürdürdüğünüzde göremediğiniz noktalara dikkat çekmek gibi boyutlardır.  Bu şiirde olsa, romanda olsa, tiyatro da olsa hep böyledir. Antik çağda sokrat tiyatrolarının diyaloglarını oluştururken ki amaçları da buydu, bugün ki film festivalimizi gerçekleştirirken özellikle sanatçılarımızı buraya sürükleyen en önemli duygu ve en önemli düşünce bu. Heyecanlıyız, inşallah üçüncüsünü gerçekleştirdiğimizde bunun önüne gelenekselimizi de koyacağız ve inşallah bu sürekli devam edecek” diye konuştu.

Bingöl insanının fikirlere açık olduğunu vurgulayan Barakazi, “Bu özelliklerimiz dolayısıyla biz sanata ve sanatçıya çok çok değer veririz ve zaten değerlidir. Diyorum ki, madem Bingöl insanı böyledir ve siz değerli sanatçılarda zahmete katılarak, birçok programınızı iptal edip buraya gelmişsiniz, inşallah Bingöl’e katkılar sunar ve inşallah geri dönüşümlerini alırsınız” dedi.

Konuşmaların ardından festivale sunulan 420 film arasından seçilen ve ödüle değer görülen 36 kısa film davetlilere izletildi.

Törende, davet edilen ses ve sinema sanatçıları ile yönetmenlere ödüller verildi. Halk müziği sanatçısı Cengiz Özkan da etkinlikte konser verdi.

Festival, 12 Ekim'de sona erecek.

Anket

Web sitemizi beğendiniz mi?

Evet
Hayır
Normal