Bingöl Belediyesi’nden ‘Baca Temizliği’ Uyarısı

Bingöl Belediyesi Basın ve Yayın Koordinatörlüğü’nden yapılan açıklamada, yaklaşan kış öncesi baca yangınlarına ve zehirlenme vakalarına karşı vatandaşların baca temizliğine dikkat etmeleri gerektiği ifade edildi.

 

Özellikle kış aylarında meydana gelen ev yangınlarının ve zehirlenme vakalarının yüzde 20’sinin temizlenmeyen bacalardan kaynaklandığı bildirildi. Kış aylarının yaklaşması nedeniyle, ısınma amaçlı kullanılan soba ve kalorifer bacalarının temizletilmesi konusunda vatandaşların duyarlı olması istendi.

 

Bingöl Belediyesi Basın ve Yayın Koordinatörlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, havaların soğuması ile birlikte ev ve işyerlerinde ısınma amacıyla yakılacak soba ve kaloriferlerin bacalarının düzenli olarak temizletilmesi gerektiği ifade edilerek, özellikle soba kullanan vatandaşlarımızın, bacadan sızacak gazlar nedeniyle yaşanabilecek bir facianın ve baca yangınlarının önlenmesi başta olmak üzere, şehrimizin havasının kirlenmemesi ve daha ekonomik olarak ısınmaları için, kış gelmeden önce bacalarını mutlaka temizletmeleri gerektiği belirtildi.

 

Mutfak, aspiratör ve bacalarda biriken dumanın yangın tehlikesi oluşturduğu vurgulanan açıklamada, “Kış gelmeden vatandaşların ev ve işyerlerinin bacalarını temizletmeleri gerekiyor.  Bacaların yılda en az 2 defa temizletilmesi halinde, sobalı evlerde baca tepmelerine bağlı meydana gelen karbon monoksit zehirlenmelerine bağlı ölümlerin de önüne geçilebilir. Özellikle karlı ve rüzgarlı havada meydana gelen zehirlenme vakaları birçok insanın ölümüne yol açıyor. Temizlenmeyen bacalar is ve dumanı çekmediği için yangın tehlikesi oluşur. Konut yangınları ve zehirlenmelere karşı bu önlemlerin alınması riskleri azaltacaktır” ifadelerine yer verildi.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal