Bingöl Belediyesi, TSE ile asansör protokolü imzaladı

Bingöl Belediyesi ve Türk Standartları Enstitüsü arasında asansörlerin bakım ve işletme yönünden güvenliğini sağlamak amacıyla protokol imzalandı.

 

Bingöl Belediyesi ve TSE arasında asansörlerin bakım ve işletme yönünden güvenliğini sağlamak amacıyla protokol imzalandı. Düzenlenen imza törenine, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, TSE Doğu Anadolu Proje Koordinatörü İbrahim Seyhan, Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Bozgan ve Belediye Makine Mühendisi Rıdvan Korkutata katıldı.

 

Bingöl Belediyesi ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında düzenlenen yeni protokole göre bina sahipleri asansörlerin yıllık kontrollerini Türk Standartları Enstitüsü’ne yaptırmak zorunda olacak. Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği gereği güvenli ve işletme yönünden uygun şekilde çalıştığının tespiti için piyasaya arz edildiği tarih itibariyle ilk yılın sonunda, devamında ise yılda en az bir kere bina sorumlusu tarafından her asansörün yıllık kontrolünün yapılması zorunlu hale getiriliyor.

 

Söz konusu protokol,  Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliğinin 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren “Yapı Ruhsatı Vermekle Yetkilendirilen Kurum ve Kuruluşlar, Asansörlere Yönelik Yıllık Kontrolleri Ts En Iso/ıec 17020 Standardına Göre Asansör Konusunda Akredite Olmuş A-tipi Muayene Kuruluşları Tarafından Yapılmasını Sağlamak ve Yaptırıldığını Denetlemekle Sorumludur” şeklindeki yönetmelik değişikliği gereğince düzenlendi.

 

Yıllık kontrol hizmet bedeli, protokol süresince 5 kata kadar 150 TL+KDV, 5 katın üzerindeki her bir kat için ilave 10 TL+KDV ücret tahsil edilir. İlk kontrolden sonra 30 gün içerisinde uygunsuzlukların giderilerek TSE’ne başvurulması halinde takip kontrolü ücretsiz olup, 30 günden sonra talep edilen takip kontrolü için 100 TL+KDV ücret tahsil edilecek.

TSE, ilgili idare tarafından ilan edilen asansör kontrol bedelini bina sorumlusundan tahsil edecek. İlgili idare, asansörlerin kontrolleri için TSE’ye herhangi bir ücret ödemeyecek.

 

Yıl boyunca bilgilendirme ve uyarı yapılacak

TSE’nin akredite olmuş A Tipi bir muayene kuruluşu olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Yücel Barakazi, bundan sonra hem TSE’ne, hem belediyeye, hem de bina yöneticilerine büyük sorumluklar düştüğünü belirtti. Barakazi, gerekli bilgilendirme ve uyarıların yıl boyunca yapılacağını ifade ederek,  ayrıca vatandaşların daha güvenli bir asansör taşımacılığı için bina yöneticilerinin asansörlerini kontrol ettirmeleri hususunda yasal olarak sorumlu olduğunu hatırlattı.

 

Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliğinin 05.11.2011 tarih ve 28106 sayılı Resmi Gazete'de revize edilerek tekrar yayınlandığını belirten TSE Doğu Anadolu Proje Koordinatörü İbrahim Seyhan “Buna göre yılda bir kez bina yöneticilerinin asansörlerin yıllık kontrollerini TSE’ne yaptırmak zorunluluğu olacak. Daha güvenli asansörler için vatandaşların ve bina sakinlerinin sorumlu davranması çok önemli” diye konuştu.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal