BİNGÖL BELEDİYESİ ŞEHR-İ BİNGÖL TİYATRO EKİBİNİN ‘M4HMUD’ İSİMLİ ZAZACA TİYATRO OYUNU İZLEYİCİLERDEN TAM NOT ALDI.

ZAZACA TİYATRO KIRDI GEÇİRDİ.


Bingöl Belediyesi Şehr-i Bingöl Tiyatro ekibi tarafından sahnelenen ‘M4hmud’ isimli Zazaca tiyatro oyunu, izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı.

Bingöl Belediyesi tarafından organize edilen ‘M4hmud’ isimli Zazaca tiyatro oyunu, Belediye Kültür Merkezi’nde sahnelendi.

Programa, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Tecrübeli tiyatro ekibi tarafından sahnelenen ve Bingöl’den yurtdışına giden gurbetçileri konu edinen ‘M4hmud’ isimli Zazaca tiyatro oyunu tek perde olarak sergilendi. Yaklaşık bir saat süren oyun, şewe mışori’nin seslendirdiği şiir ve şarkılarla son buldu. Katılımcıların kahkahalara boğulduğu oyun, tam not aldı.

“ZAZACA BU TOPRAKLARIN DEĞERİDİR”

Oyun sonrası gazetecilere açıklamada bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Genel olarak sanat son derece önemli. Özellikle yeni neslin sanatla daha fazla tanışması son derece önemlidir, hükümet ve yerel yönetimler olarak sanatı destekliyoruz. Diğer taraftan Zazaca son derece önemlidir. Zazaca bu toprakların değeridir. Aslında sadece Zazaca’nın değil, aslında bütün insanlığın malı. Bütün insanlar, bu çeşitliliği, bu dilleri korumak durumundadır. Bunlar sonuçta insanlığın mirasıdır. Dolayısıyla bir yandan sanat bir yandan da Zazaca’nın korunması, yaşatılması, geliştirilmesi bakımından son derece güzel bir etkinlik oldu. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal