Başkan Barakazi, Strazburg’ta

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, 28. Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi (YBYK)’ne katıldı.

 

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Avrupa Konseyi’nin merkezi olan Strazburg’da yılda iki kez 47 ülkenin üyeliği ve seçimle gelmiş üyelerin katılımıyla Avrupa ülkelerinin sorunlarının görüşüldüğü ve çözüm odaklı çalışmaların yapıldığı Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresine katıldı.

 

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nin 28. Toplantısı için Fransa’nın Strazburg şehrine giden Başkan Barakazi, görüşmelerle ilgili yaptığı değerlendirmede, Fransa’nın Strazburg kentinde 6 ayda bir olmak üzere yılda iki kez bir araya gelen kongre üyelerinin yerel ve bölgesel demokrasiyi ve bu yönetimlerin özerkliğini güçlendirmek, yerel ve bölgesel yönetişimi iyileştirmek ve Avrupa’daki bölgelerarası ve sınır bölgeleri arasındaki işbirliğini geliştirmeyi amaçladıklarını ifade etti.

 

Göç, şehirlerde ve kasabalarda terörizm ve Kobaniye yardım konularında kongrede konuşma yapan Başkan Barakazi, “AK Parti grubunu temsil eden arkadaşlarımızla birlikte Avrupa Halklar Partisi’nin EPP/CCE grup toplantısına katıldık. Kongrede, Genel Kurul ve Bölgesel Kurul Meclisi ile Avrupa Konseyi toplantılarına iştirak ettik. Mahalli idari temsilcisi olarak bu konularda kendimizi dolayısı ile ilimizi ve ülkemizi temsil ediyoruz. Bu tür çalışmalara katılmaya devam edeceğim. Bir ülkenin demokratikleşmesi yerel demokrasinin kurulmasıyla mümkündür. Bu anlamda katıldığım ve 2018 yılına kadar katılacağım kongrenin hem Ülkemiz hem de ilimiz adına çok önemli ve verimli olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

2015 yılının ilk dönem toplantısında;  Göç Alan Yerel ve Bölgesel Yönetimler Hakkında Münazara, Terörizme Karşı Kentler ve Şehirler, Avrupa Şehirlerinde ve Bölgelerinde Radikalleşme: Terörle Mücadele, Anti- Semitist ve İslamifobia ile Irkçı Söylemler konuları görüşüldü.

 

Türkiye daimi temsilcisi Büyükelçi Erdoğan İşcan’ın, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin 28. Genel Kurul vesilesiyle Türk ve Alman heyetleri onuruna verdiği resepsiyona da katılan Başkan Barakazi, burada kongrenin yabancı temsilcileriyle görüş alışverişinde bulundu.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal