Barakazi, Yetimlerle ‘Kardeşlik İftarı’nda buluştu

Kendisi de yetim olan Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Ramazan ayının 15. Günü olan “Dünya Yetimler Günü” dolayısıyla Bingöl’de yaşayan yetim çocuklarla iftar yemeğinde bir araya geldi.

 

Dünyanın dört bir yanına yardım ulaştıran İHH İnsani Yardım Vakfı, insanlığın dikkatini dünyadaki yetimlere çekmek amacıyla ‘Dünya Yetimler Günü’ kutlanmasını teklif etmiş ve İslam İşbirliği Teşkilatı da vakfın bu teklifini kabul ederek her ramazan ayının 15. gününü “Dünya Yetimler Günü” olarak kabul etmişti.

 

Bu yıl 2. kez idrak edilen Yetimler günü nedeniyle Bingöl Belediyesi tarafından iftar programı düzenlendi. Yetim ve yetim aileleri ile birlikte kalabalık bir katılımın olduğu iftar programında yetimlere “hiçbir zaman yalnız değilsiniz” mesajı verildi.

 

Kardeşlik İftarı programına;  Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi ve eşi Pervin Barakazi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ahmet Burtaşkıray, Bingöl İnsani Yardım Derneği (Bingöl İHH) Başkanı Muhittin Gili, Belediye Başkan Vekili Halim Sugü, Belediye Başkan Yardımcıları Sabri Alkış ile Ragıp Atala, Memur Sen Bingöl İl Başkanı Mücahit Çelik, Belediye Meclis Üyeleri, Bingöl Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeleri, yetim aileleri ve yetim çocuklar katıldı.

 

Bingöl Belediyesi tarafından 15 Ramazan Dünya Yetimler Günü Kardeşlik İftarında bir konuşma yapan Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, “Bugün burada kardeşlik iftarı düzenlendi. Ramazan bereket ve rahmet ayıdır, Kur’an’ın indiği aydır. Bu rahmet buluşmalarının önümüzdeki zamanlarda da devam etmesini diliyoruz. Bütün dünyada özellikle şiddetin ve savaşın sardığı ülkelerde nice çocuklarımız yetim kaldı. Hep birlikte yetimlere birer anne kucağı olmak için elimizden geleni yapmalı, onlara destek olmak için gayret sarf etmeliyiz. Yetimlerin maddi imkânlarının karşılanmasının yanı sıra, onların başını okşamak, onların yanlarında olduğumuzu belli etmek en önemli hususların başında geliyor. Yetim kardeşlerimize sonuna kadar sahip çıkalım, onları yalnız bırakmayalım. Bu duygularla herkese hayırlı Ramazanlar diliyorum” diye konuştu.

 

Yetimlere sahip çıkılması gerektiğine vurgu yapan Bingöl İnsani Yardım Derneği (Bingöl İHH) Başkanı Muhittin Gili, “İHH olarak 2007 yılında başlattığı yetim aile sponsor kampanyasıyla yetim almaya başlamıştır. Şuan dünyanın 52 ülkesinde 70 Bin yetime her ay bakıyoruz. Verilere göre dünyada, yetim/öksüz ve terk edilmiş çocuklar olmak üzere 400 milyon çocuk var. Dünyadaki tüm yetimlere sahip çıkmamız lazım. İHH olarak güzel bir çalışma içerisindeyiz, Türkiye’de 10 bin yetime bakıyoruz. Bu 10 bin yetimin 4 bini Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bulunuyor. Bingöl’de 55 yetime, sponsor aile bulduk. İnşallah yetim aile sayımızı 100’e çıkaracağız” dedi.

 

Dezavantajlı kesimlere hizmet verdiklerini belirten Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ahmet Burtaşkıray ise, “Bizlerde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak dezavantajlı kesimlere hizmet vermeye çalışıyoruz. Çocuk, kadın, yaşlı bütün dezavantajlı kişilere son yıllarda maddi ve manevi anlamda, son derece güzel hizmetler sunuluyor” şeklinde konuştu.

 

İftar programında Başkan Barakazi ve eşi Pervin Barakazi yetim çocuklarla ayrı ayrı ilgilendi. Program, yetimlere çeşitli hediyelerin verilmesinin ardından son buldu.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal