Barakazi ve Köşger engellilerle yemekte buluştu

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi ile Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, Bingöl Belediyesi tarafından ‘Engelliler Haftası’ nedeniyle organize edilen yemekte kentteki engelli vatandaşlarla bir araya geldi.

 

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi ile Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, Öğretmen Evi Bahçesinde Bingöl Belediyesi tarafından düzenlenen 10–16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle engelli vatandaşlarla yemekte bir araya geldi.

 

Yemekte bir konuşma yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ahmet Burtaşkıray, engellilerin son yıllarda kamuda önemli derecede istihdam edilmesinin sevindirici olduğunu belirterek, “Engelli kardeşlerimiz adına belediyemizin düzenlemiş olduğu programı hepiniz hoş geldiniz. İlimizde 10-16 Mayıs ‘Engelliler Haftası’ münasebetiyle engelli kardeşlerimiz adına neler yapıyor diye birkaç hususu sizinle paylaşmak istiyorum. Öncelikle yüzyılın projesi olduğunu düşündüğümüz Evde Bakım Hizmetleri kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüze 2 bin 727 aileye eve bakım hizmeti veriyoruz. 2010 yılı ile 2016 yılları arasında 2 bin 90 civarında engelli kardeşlerimize indirimli seyahat kartı verdik. Engelli kardeşlerimiz Bizlerde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüze raporlarını getirdiklerinde şehir içi ve şehir dışında ücretsiz veyahut indirimli seyahat kartı veriyoruz. 2010 yılından bugüne Bingöl’de 261 tane engelliyi kamuda istihdam ettik.2002 yıllarına kadar kamuda yaklaşık 4 bin engelli istihdam edilirken 2016 yılı itibariyle 45 bin engelli kardeşimiz kamuda istihdam edilmiştir. Bu hem ilimiz hem de ülkemiz adına engelli kardeşlerimi özelinde son derece sevindirici bir tablodur. Her birimizin bir engelli adayı olduğumuzu unutmamamız gerekiyor. Programımız için öncelikle Belediye Başkanımız Sayın Yücel Barakazi’ye bizleri engelli kardeşlerimizle buluşturduğu için çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Herkesin birer engelli adayı olduğunu ifade eden Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, engellilerin hayata pozitif bakmaları gerektiğine vurgu yaparak, “Bende hayatım boyunca bir engelli olarak okul okudum. Çünkü tahtayı hiçbir zaman göremedim. Hep yanımdaki arkadaşıma bakarak yazdım. Şuanda İstanbul Vali Yardımcısı hemşehrimiz ve sınıf arkadaşım, değerli dostum Hikmet Dengeşik’e bakarak tahtaya yazılanları yazdım. Özellikle görme engelli arkadaşlarımı çok iyi anladığımı bilmelerini istiyorum. Onların hayata dair düşünceleri ile ilgili olarak hiçbir zaman kompleks yapmamalarını, rahat ve iddialı olmalarını istiyorum. Hepimiz birer engelli adayıyız. Ayrıca ben şuna inanıyorum; hepimizin hali hazırda bir aksaklığı mutlaka vardır. Ancak bir kısmı biliniyor, bir kısmı bilinmiyor. Bir kısmı belirli bir seviyede tolere edilebilir, bir kısmı da daha ağıdır. Engelli kardeşlerime hayatlarında başarılar diliyorum. ‘Engelliler Haftası’ dolayısıyla vekil olarak atadığım Belediye Meclis Üyemiz Sayın Abdulhamit Akarca’ya çok çok teşekkür ediyorum. Beni çok güzel temsil etti, eksiklik aratmadığı gibi benim beklentimin çok çok üzerinde bir temsiliyet ortaya koydu. Onun şahsında hepinize çok teşekkür ediyorum. Hayatta hepinize başarılar diliyorum” diye konuştu.

 

Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, “Her yıl bir hafta ön plana çıkarılmanız, insanların empati yapabilmesi, sizlerin sorunları ile birebir daha yakından ilgilenilmesi adına çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bugün de bu etkinlikler çerçevesinde belediyemizin düzenlemiş olduğu yemekte bir araya geldik. Öncelikle sizlerle çok iyi empati kurduğu Belediye Başkanımız Sayın Yücel Barakazi’ye huzurunuzda bizleri bir araya getirdiği için teşekkür ediyorum. Bingöl’de engellilerin dilinden anlayan, onlarla birebir kendisini özdeşleştiren birileri var.  Bunu her alanda hissediyorsunuz. Daha iyisi olması içinde birlikte çalışacağız. Bundan hiç kuşkunuz olmasın. Bütün toplumdaki her bir insanımızın aynı, eşit bir şekilde mutlu edebildiğimiz takdirde iyi bir seviyeye gelebiliriz. Son 10-15 yılda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız hem Bingöl bağlamında hem de ülke genelinde engellilerimizle ilgili atılan adımlar ileri medeniyet seviyesi yolunda önemli çalışmalardır. İnşaallah daha iyi seviyeye geliriz ve bunu görürüz. ‘Engelli Haftası’nın sizler sağlık, sıhhat ve afiyet getirmesini temeni ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Yapılan konuşmaların ardından Bingöl Belediyesi organizasyonunda kentte bulunan engelli vatandaşlara verilen yemek ile program sona erdi.

 

 

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal