Barakazi: “Toplumu şekillendiren annelerdir”

Bingöl Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Anneler Günü’ programında konuşan Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, “Bizi başkalarından ayıran şey, tamamen annenin rolüdür.  Toplumu şekillendiren de annelerdir” dedi.

 

‘Anneler Günü’ dolayısıyla Bingöl Belediyesi tarafından Kültür Merkezi’nde kadınlara yönelik bir program düzenlendi.

 

Programın açılış konuşmasını yapan Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, annenin iyi bir rol model olduğunu ifade ederek, “Anneler toplumun mimarlarıdır. Anneler tek başına toplumu şekillendirendir. İnsanlık tarihinde en önemli şahsiyetler arasında Hz Meryem’i görüyoruz. Hz. Meryem örneği bize şunu gösteriyor; Hz. Meryem tek başına bir anne olarak bir peygamber yetiştirmiştir. Hz Hatice validemiz de bizler için güzel örnektir. Hz Hatice, Hz. Peygamber’i hiç yalnız bırakmadı. Sıkıntılara onunla birlikte göğüs gererek, onunla birlikte sevinmiş, hüznüne ortak olmuş ve asla başına gelenlerden ötürü ‘eyvah’ dememiştir. Ve bu haliyle tüm müslümanlara, Rasûlullah’a ve onun davasına bağlılığın nasıl olması gerektiğini göstermiştir” dedi.

 

Konuşmasında annesinden bahseden Başkan Barakazi, “Bizi başkalarından ayıran şey, tamamen annenin rolüdür. Annemin yönlendirmesi, eğitim tarzı, yaklaşımı, bilgi donanımı, bilinç düzeyi, çocuklarıyla olan iyi ilişkileri ve diyaloguydu. Benim babam yoktu, yetim büyüdük. Babam olmayınca annem hem babam hem de annemdi. Annem hepimize bir rol model oluşturur, o doğrultuda bizi yetiştirirdi. Annem otoriterdi, ancak kaba kuvvete dayalı bir otorite değildi. Annem manevi anlamda da bizi doyuracak kadar bilgisi vardı. Hiçbir zaman kimseden maddi bir beklenti içerisine girmedik. Annem; babamızın onurlu biri olduğunu ve ona layık bir çocuk olmamız için sürekli güzel örnekler verirdi. Annemizin bize verdiği eğitimlerle hayatımızı bugüne kadar getirdik. Hiç kimseye muhtaç olmadan kendi ayaklarımızın üzerinde kalabildik. Bunun için önce Allah’a sonrada annemize borçluyuz. Eşime de çok teşekkür ediyorum. Evlendikten sonrada Başbakanlıkta çok yoğun bir iş tempom vardı. Gece geç saatlere kadar çalışıyor, bazen iş yerinde kalıyordum. Yoğun iş çalışmamda eşim hep bana yardımcı oluyordu” diye konuştu.

 

Toplumun temel taşının anneler olduğunu belirten AK Parti Bingöl Milletvekili Adayı Şebnem Koçakelçi, “Anne figürü her toplumda, her inançta olduğu gibi bir İslam toplumu olarak bizlerde de çok önemli bir yere sahiptir. Bu önemi hakkıyla anlatabilmek içinde dinimizde cennet annelerin ayakları altına serilmiştir. Anneler ağlayan çocuğunu avutmak, işe giden evladının yolunu gözlemek, askere gönderdiği, gelin ettiği yavrularına gözyaşı dökmekten öte toplumu dizayn eden nesilleri yetiştiren, yetiştirdiği çocuklar ile ülkelerin geleceklerini belirleyen bir misyona sahiptirler. Bu minvalde iktidarımız döneminde başlatılan barış sürecinin en büyük destek kaynağı da yine annelerimizdir. Bu sürecin sağlıklı şekilde işlemesi için en çok ihtiyacımız olan şeyin annelerimiz olduğunu da vurgulamak istiyorum. Etnik kökeni ve inancı ne olursa olsun tüm anneler aynı dili konuşur. Biz; anneliğin ideolojisi, mezhebi ve ırkı olmadığına inanıyor ve annelerimizin incitilmemesi gereken değerler olduğunu bilerek 30 yıldır gözlerden akan yaşı durdurmak adına Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘analar ağlamasın’ diyerek çıktığı yolda barış sürecinin nihayete ermesi için çıktığımız bu zorlu, meşakkatli yolda bizleri dualarınız ve desteklerinizle yalnız bırakmayın diyor, tüm annelerimizi saygı ile anıyorum” ifadelerini kullandı.

 

Sevginin yeryüzündeki tezahürünün anneler olduğunu söyleyen AK Parti Kadın Kolları Başkanı Selma Dursun ise, “Anneler; bir güne sığmayacak, büyük yürekleriyle bütün ömrün temel direkleridir. Affedici, kuşatıcı, bağlayıcı özelliğiyle hepimize sevgi limanı olmuş o yüreklerin değerlerini bir ömür taşıyan nesiller olmamız gerekiyor. Bütün annelerimize selam olsun, Anneler gününüz kutlu olsun” şeklinde konuştu.

 

Ayrıca programda yılın annesi Sezen Güner seçildi. 6 çocuk annesi Sezen Güner, hediyesini Fatma Köşger ile Pervin Barakazi’den aldı.

 

Anneler Günü’nü konu alan sinevizyon gösterisinin ardından Pınar Hattısaru’nın okuduğu ‘Anne’ şiiri duygulu anlar yaşatırken, Güzel Sanatlar Korusu’nun müzik dinletisinin ardından program sona erdi.

 

Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa; Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi ve eşi Pervin Barakazi, Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger’in eşi Fatma Köşger, Vali Yardımcısı Numan Tahir Şimşek’in eşi Cemile Şimşek, AK Parti İl Başkanı Yılmaz Seven, Belediye Meclis Üyesi Feyza Başak Koç, AK Parti Bingöl Milletvekili Adayları Şebnem Koçakelçi ve Feyzi Berdibek, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Selma Dursun ile çok sayıda kadın katıldı. Programda kadınlara karanfil dağıtıldı.

 

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal