Barakazi, CEMR toplantısına katıldı

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi’nin (CEMR) Türkiye Belediyeler Birliği Siyasi Komite Delegasyonu asil üyesi olarak Münih’te temaslarda bulundu.

 

Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR)’ın toplantısı 25-26 Haziran 2015 tarihlerinde Almanya’nın Münih şehrinde gerçekleştirildi.

 

Almanya’nın Münih şehrinde düzenlenen toplantıda TBB’nin Siyasi Komite Delegasyonu asil üyesi olarak Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi Türkiye adına söz aldı.

 

Ortadoğu’dan Avrupa’ya göçler konusunun konuşulduğu oturumda söz alan Başkan Barakazi, Suriye’den Türkiye’ye 2 milyon mülteci geldiğini, sınır şehirlerinde büyük çadır kentlerin kurulduğunu, mültecilerin Türkiye sathına yayıldığını, Türkiye’nin Suriyeli mültecilere ana dillerinde eğitim verdiğini, şuana kadar masrafların 4-5 milyar doları bulduğunu, 110 bin personelin Suriyelilere hizmet ettiğini belirtti.

 

Ortadoğu’dan Avrupa yoğun göç olmadığını ifade eden Başkan Barakazi, Avrupa’ya göçün Türkiye’ye göre nispeten küçük olduğu dolayısıyla Türkiye’ye göre karşılaştırıldığında da yersiz olduğunu, Avrupa Birliği ülkelerinin Suriye konusunda atacakları adımları sordu.

 

Yerel yönetimlerin problemleri ve kaynak aktarılması noktasına da değinen Başkan Barakazi, Yasal düzenlemelerde alınan kararlarda yerel yönetimlerin de katkı sağlanması için görüş alışverişinde bulunulmasını istedi.

 

Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR), Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı'nın (UCLG) Avrupa bölge teşkilatını oluşturan, yerel ve bölgesel bağlamda en geniş temsile sahip Avrupa topluluğu. Köklü bir tarihe sahip olan CEMR, 1951 yılında bir grup Avrupalı belediye başkanı tarafından kuruldu. CEMR, 28’i AB üyesi ülke olmak üzere 41 ülkeden 57 ulusal birlik aracılığıyla, 150 bin belediye ve bölgesel yönetimi temsil ediyor.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal