BARAKAZİ: "AİLENİZLE ZAZACA KONUŞUN"

Zaza-Der tarafından ‘Dünya Anadil Günü’ dolayısıyla düzenlenen ‘Zaza Dili Etkinliği’ programına Türkiye’nin dört bir yanındaki Zazalar Ankara’da bir araya geldi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Zaza-Der tarafından ‘Dünya Anadil Günü’ dolayısıyla düzenlenen “Zaza Dili Etkinliği” programına katıldı.

 

"AİLENİZLE ZAZACA KONUŞUN"

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin konuşmasının tamamını Zazaca yaparak büyük beğeni toplarken, ailenizle Zazaca konuşun tavsiyesinde bulundu.  Barakazi, “Bu program ile alakalı epey bir konuştuk daha güzel ve kaliteli bir program olması konusunda ve buna karar verdik. UNESCO`nun geçmiş yıllarda Zazaca ile ilgili bir anonsu oldu ve bizde çalışmalar başlattık. Daha önce Bingöl`de Zazaca tiyatro yapan ve şuan Zazaca film yapma düşüncesi içinde olan arkadaşlarımız da var. Bizler onların da çalışmalarını destekleyeceğiz. Zaza-Der ile yaptığımız bu programın güzel olacağını düşünmüştük ve fazlasıyla amacına ulaştığını da gördük. Türkiye`nin farklı şehirlerinden katılım oldu. Bizim Üniversitemiz ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz bu konuda birtakım çalışmalar yapıyor. Bizde belediye olarak özellikle tiyatro, film ve Bingöl`ün tarihi yerlerini tanıtan hem müzik hem de Bingöl`deki tarihi yerleri tanıtan bir çalışma yaptık. Değerli Bingöllüler Zazacayı konuşun yazın, çocuklarını ve eşlerinizle Zazacayı sürekli konuşun ki gelecekte hem bu dili yazalım hem de konuşalım”şeklinde konuştu.

“ZAZACA KIYAMETE KADAR YAŞAYACAK”

Zaza-Der tarafından ‘Dünya Anadil Günü’ dolayısıyla düzenlenen etkinlikle, Türkiye’nin dört bir yanındaki Zazaların Ankara Buluşmasına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz`da katıldı. Yılmaz`ın programda yaptığı konuşmada, “Benim siyasette en fazla hoşlandığım şeylerden biri, siyasetle seyahat arasında yakın bir bağlantı var. Bingöl’ü siyaseti girdikten sonra daha fazla tanıdım, kendi memleketim ama. Gezilmeye görülmeye değer bir şehir.Burada çok güzel bir etkinlik görüyoruz. Bingöl’den ayağımızın tozuyla. Uçaktan inip hızla buraya geldik, çok da hızlı geldik, kazasız belasız. Zaza Der’e değerli arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum, sizden de alkış istiyorum. UNESCO’nun tehlike altında dediği dillerden olduğu deniyor, Zazaca’nın. Gönül rahatlığıyla şunu söyleyebilirim, Zazaca kıyamete kadar yaşayacak. Biraz emek, zaman harcayacağız.. Hiçbir risk de görmüyorum ben. Dillerimiz, renklerimiz, çeşitliğimizi Cenab-ı Allah’ın ayetleridir. İnsanların renklerinin, dillerinin farklı olması bir çatışma sebebi değildir. Birbirlerini tanımaları için vesiledir. Hepimiz tek tip olsaydık, birbirimizden öğreneceğimiz bir şey kalmazdı ve bütün diller hangi dil aklınıza gelirse gelsin, hepimizin dilidir. Bütün insanlığın dilleridir. Zazaca sadece Zazaların bir değeri değildir, bütün insanlığın değeridir. Bu dili korumak da bütün insanlığın bir sorumluluğudur” ifadelerini kullandı.

Bingöl Belediyesi tarafından hazırlanan Zazaca için Söyle projesinin gösterimi yapıldı. Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Kanal 5 ve TRT Kurdi ile Zazaca dili hakkında röportajlar yaptı.

Program birçok ulusal kanal tarafından canlı yayınlandı.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal