Askeri alan için talimat verildi

Bingöl kamuoyunun merakla beklediği “askeri alanın belediyeye devri” ile ilgili gelişmeleri aktaran Başkan Barakazi, “Milli Savunma Bakanı, bu konunun daha fazla uzamaması yönünde talimat verdi. Konuyu takip ediyoruz. Milli Savunma Bakanlığı; Tugay ve Kolordu Komutanlığı’ndan rapor istiyor. O raporlar gittiğinde İnşallah orayı devralacağız” dedi.

 

2012 yılında Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Milletvekili Eşref Taş ile dönemin Valisi ve Tugay Komutanı’nın istişaresinin ardından, belediye eski binası karşısındaki 42 dönümlük askeri alanın belediyeye devrilerek ticari alana dönüştürülmesi için Milli Savunma Bakanlığı nezdinde yürütülen çalışmaların olumlu neticeye ulaşması beklenirken yaşanan tıkanıklık, ticari alan sorununu giderek büyütüyor. Son gelişmeleri aktaran Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, çözüm için Milli Savunma Bakanı’nın talimat verdiğini söyledi.

 

BAKANLIK UYGUN GÖRMÜŞTÜ

İki yıldır, Bingöl şehir merkezindeki 701/1 ve 702/1 parsellerde bulunan 35 bin ve 7 bin 238 metrekarelik 2 ayrı askeri alanın Bingöl Belediyesi’ne devri ile ilgili başlatılan çalışmalarda netice elde edilemedi. 2012 yılında talep edilen alanın Milli Savunma Bakanlığı tarafından uygun görüldüğü belirtilmişti, ancak ticari alanının darlığı ve şehrin genişlemesi için talep edilen alanda, bu tarihten itibaren durumu kesin sonuca götürecek gelişme yaşanmadı.

 

Belediye Başkanı Yücel Barakazi, seçim döneminde konuk olduğu bir radyo programında konuyu Tugay Komutanı’yla görüştüğünü ifade ederek, “Biz yer tespiti yaptıktan sonra Tugay Komutanımızın ifadesiyle 3 aylık bir sürede taşıma imkânı olacak. Bunu sağlarsak şehrin ticari alanı da genişlemiş olacak” açıklamalarında bulunmuştu.

 

OLUMSUZ RAPOR ENGELLEDİ

Geçtiğimiz günlerde kentteki yerel basın mensuplarıyla bir araya gelen Belediye Başkanı Yücel Barakazi, burada yaptığı açıklamada, askeri alanın devredilme aşamasında sıkıntı yaşandığını belirterek, “Askeri alan devredilmemiş. Tam devredilme aşamasına gelmiş, durmuş. Orada da askeriyenin bir takım talepleri var. O taleplerin maliyetini ortaya çıkarmışlar. Hatta Serdar Bey tamam demiş, bu maliyet çok büyük değil demiş. Fakat bilmediğimiz bir nedenden dolayı iş orada akamete uğramış. Normalde bir imza atılıp süreç başlatılacak. Fakat bununla ilgili engel sadece belediyede değil. Daha önce burada görev yapan bir komutanın son anda olumsuz bir raporu dolayısıyla bekleme olmuş” dedi.

 

“MİLLİ SAVUNMA BAKANI TALİMAT VERDİ”

Konuyu öğrendikten sonra Tugay Komutanı ve Ankara’da Milli Savunma Bakanı ile görüştüğünü beyan eden Başkan Barakazi, “Türkiye’de yaklaşık 30 şehirde askeriyenin şehrin içinde kaldığı yönünde problemlerin olduğunu öğrendik. Milli Savunma Bakanı, bu konunun daha fazla uzamaması yönünde talimat verdi. Konuyu takip ediyoruz. Milli Savunma Bakanlığı; Tugay ve Kolordu Komutanlığı’ndan rapor istiyor. O raporlar gittiğinde inşallah orayı devralacağız. Zaten başvurumuzu da resmi olarak yaptık. Orayı aldığımızda Bingöl küçük de olsa bir nefes alacaktır” şeklinde konuştu.

Anket

Web sitemizi beğendiniz mi?

Evet
Hayır
Normal