Adaklı

Adaklı İlçesi

Adaklı İlçesi’nde ilk insan topluluklarının yerleşim tarihleri bilinmemekle birlikte, tarihi eserlerin varlığı ve yapılan incelemeler, yerleşimin Kiğı İlçesiyle beraber başladığı kanaati uyandırmakta, bu da yaklaşık M.Ö. 3000 yıllarına uzanmaktadır.

İlçe 1839’da Kiğı İlçesiyle Erzurum’a bağlı bir köy iken 1926’da Erzincan’a, 1936 yılında da Bingöl iline bağlanmış ve Nahiye statüsüne kavuşmuştur.

1968 yılında Azakpert olan ismi Adaklı olarak değiştirilmiştir. 04.07.1987 tarihinde 3392 sayılı Yasayla ilçe statüsüne kavuşmuştur. 1988 yılı başında ilk Kaymakam ataması yapılarak, idari teşkilatlanması başlamıştır. Coğrafi yönden Doğu Anadolu bölgesi yukarı Fırat bölümünde Bingöl ilinin kuzeydoğu kesiminde yer almaktadır. Rakımı 1500 m.dir Yüzölçümü 841 km²'dir. Bölgenin büyük bölümü meşe ormanlarıyla kaplı engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Adaklı ilçesi; Elazığ ili Karakoçan ilçesi Kiğı, Yedisu, Karlıova ve Bingöl merkez ilçe ile çevrilidir. İklimin kışın çok sert ve uzun sürmesi ilçenin ekonomik ve sosyal yaşantısını belirleyen en önemli faktörlerden biridir

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal