ANA SAYFA BAŞKAN VE YÖNETİM KALİTE MÜDÜRLÜKLER HABERLER BELEDİYE REHBERİ YAYINLAR BİNGÖL REHBERİ E-BELEDİYE İLETİŞİM
BAŞKAN YÜCEL BARAKAZİ
DUYURULAR
Başkan Barakazi'den Kadir Gecesi Mesajı
Devamını Oku
TAZİYELER

  Hava Durumu

BINGOL
HABERLER
Kentsel Dönüşüm’de hak sahipleri ile görüşüldü


Bingöl Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi(TOKİ) arasında imzalanan protokol kapsamında İnönü Mahallesi’nde yapılacak olan Kentsel Dönüşüm Projesi’ne ilişkin hak sahiplerini bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

Bingöl Belediyesi ile Toplu Konut İdaresi(TOKİ) arasında imzalanan protokol kapsamında Bingöl merkez İnönü Mahallesi’nde yapılacak Kentsel Dönüşüm Projesi’ne ilişkin hak sahipliği görüşmeleri  saat 14.00’te Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Kentsel Dönüşüm Projesi’ndeki amaçlarını sıralayan Bingöl Belediye Başkanı Serdar Atalay, İnönü Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm projesindeki temel felsefelerinin vatandaşları borçsuz ev sahibi yapmak olduğunu dile getirerek, bunu da başardıklarının altını çizdi.

İnönü Mahallesi’nde mevcut konutların 40 yılını doldurduğunu ifade eden Başkan Atalay, İnönü Mahallesi’nin depremsellik açısından da risk gurubuna girdiğini anımsatarak, “Biz kendi görev süremiz içerisinde buna bir çözüm aradık. İlk adaylık dönemimde de İnönü Mahallesi’nin yenilenmesi açısından bir projem olmuştu. Bunu sizlere bir vaat olarak sunmuştum. İlk günden itibaren buranın yapılması için çok ciddi uğraşlarımız oldu. İnönü Mahallesi’nde oturan herkesin hiçbir bedel ödemeden ev sahibi olmalarını sağlamayı amaçladık.  TOKİ ile yapacağımız kentsel dönüşüm projesinde vatandaşlarımızın borçsuz ev sahibi olabilmeleri için mevcut yapılarındaki tandır, ağaç, odunluk dahil her şeyi hesaba katarak değerlendirmeye aldık ve arsa fiyatlarını da yüksek tuttuk. Burada arsa metrekare fiyatlarını bin TL olarak belirledik. Metrekare fiyatını yükselterek vatandaşlarımızın borçsuz ev alabilmelerini sağladık. Ancak bu çok kolay olmadı. TOKİ Bingöl’de arsa fiyatlarını değerlendirirken çok kolaylıklar ve öncelikler sağladı. Bunların sonucunda da arazi değerlendirmeleri üzerinden bir konut fiyatı oluştu. Ziraat Bankası kanalı ile satılan 562 konut var. Toplamda 1376 daire, bunun 562 tanesi Bingöl’de yaşayan diğer vatandaşlarımıza satıldı. Geri kalanı da siz hak sahiplerine verilmiş olacak. Bingöl Belediyesi’nin ve TOKİ’nin amacı hak sahiplerini borçsuz bir şekilde ev sahibi yapmaktır. Allah’a şükürler olsun ki 3 katlılar ile ilgili bunu sağladık. Herkes borçsuz bir şekilde dairesini alacak. Ancak 2 katlıların metrekareleri daha fazla olduğu için birer daire 2 katlılarda oturan herkese ücretsiz vereceğiz. 2 katlılarda ilave olarak 2. daireyi de alma hakkı verilmiş olacak. 2. daireyi alma hakkında da yine herkesin tapusu ve üzerindeki yapının büyüklüğü oranında 2.dairenin bir kısmı ücretsiz olup, geri kalanı borçlandırılacak. Burada da tapuyu esas aldık” diye konuştu.

 

20 Şubat 2012 Pazartesi gününden itibaren Bingöl Belediyesi’nin 4. katında Kentsel Dönüşüm İrtibat Ofisi’ne hak sahiplerinin müracaat edebileceğini belirten Başkan Atalay, “Kentsel Dönüşüm İrtibat Ofisi’nde müşavirimiz ile birlikte oluşturduğumuz komisyon ile herkesin kendi alacağı değer ne ise orada gerekli bir şekilde izah edilerek bilgi verilecektir” dedi.

 

Başkan Atalay, yapılacak dairelerden 562 tanesinin vatandaşlara satıldığını belirterek, “780 konut hak sahiplerine verilecek. Diğer dairelerde halk görüşmelerinde TOKİ tarafından değerlendirilecek. Bu projenin muhtevasında ayrıca 12 bin 500 metre kare inşaat alanı olan Bingöl Belediyesi Hizmet Binası yapılacak. Ayrıca yaklaşık 6 bin metre kare inşaat alanından müteşekkil Yeni Terminalimizi TOKİ Et Balık Kurumu’nun karşısında bulunan Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nden tahsisini aldığımız 34 dönümlük araziye yapacak. Karayollarının idari birim ve lojmanlarını temel yapının altındaki Karayolları arazisine, diğer birimlerini de Solhan yolu üzerinde bulunan Karayolları tesislerinin bulunduğu alana TOKİ Bingöl Belediyesi adına Karayollarına yapacak. Onunda yaklaşık maliyeti 8 milyon TL. Bu yapılacak tesisler için Bingöl Belediyesi herhangi bir bedel ödemeyecek. Yapılacak olan site içerisinde Cami ve Sosyal tesiste olacak ve bunları da TOKİ bedelsiz olarak yapacak. Şuanda mevcut bulunan terminal alanımızı da yapılacak tesislere karşılık olarak biz TOKİ’ye veriyoruz. Oraya da TOKİ büyük bir alışveriş merkezi yaptıracak. Kentsel Dönüşüm alanı içerisinde açık otoparklar, yeşil alanlar, çocuk oyun bahçeleri, spor alanları ile Bingöl’ün en modern sitesi ve yaşam merkezi oluşacak. Bu alanla ilgili (Birinci etap) halk görüşmelerine önümüzdeki günlerde başlayacağız. TOKi bu konuda bizi yetkilendirdi. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde hak sahipleri ile görüşmelerimiz başlayacak ve inşaallah en kısa sürede de bu görüşmeleri bitirip, ihale aşamasına getirmiş olacağız. Bu konutlar ve tesislerin tümü TOKİ tarafından yapılmış olacak” şeklinde konuştu.

 

Program, Bingöl Belediye Başkanı Serdar Atalay’ın konuşmasının ardından TOKİ tarafından hazırlanan sinevizyon gösterisi ile devam etti.

Bingöl Belediye Başkanı Serdar Atalay’ın bürokrasiden gelmiş olmasının Bingöl açısından büyük bir kazanım olduğunu belirten TOKİ Kentsel Yenileme Daire Başkanı Gürol Konyalıoğlu, “Belediye Başkanımız Sayın Serdar Atalay’dan etkilenmemek elde değil. Kendisinin bu vizyonu, geçmişten gelen İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki tecrübesi ve Ankara bürokrasisinde çalışmış olması Bingöl için bir kazanımdır. Bingöl’e geldiğimiz andan itibaren Belediye Başkanımızın projeleri ile ilgili bilgilendirildik. Yıllardır altyapı ile ilgili yatırım yapılamayan, kanalizasyon sistemlerinden tutun da Katı Atık Bertaraf Tesisi, Kentsel Dönüşüm Projeleri, yapılan sosyal hizmetler, bunların hepsi bu ölçekteki bir belediyenin belki 5 yıl içerisinde bir tanesini gerçekleştirebileceği projeleri Belediye Başkanımız Sayın Serdar Atalay 3 yılda gerçekleştirmiş. Bu anlamda Belediye Başkanımız Sayın Serdar Atalay’ı tebrik ediyorum. TOKİ olarak Sayın Başkanımızın talepleri ile 2009 yılında bir ön protokol ile İnönü Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesine başladık. 2003 Mayıs ayında meydana gelen Bingöl depreminde TOKİ olarak sürece deprem konutu yaparak dahil olduk. 2009 yılında yapılan seçim sonrası hemen başlatılan Kentsel Dönüşüm Projesi bir vizyon gereğidir. Kentsel Dönüşüm Projeleri boş alanda konut üretimi değildir. Daha önce yapılmış, mühendislik hizmetlerinden yoksun yerleşim birimlerinin dönüşümü kolaylıkla hayata geçirilen projeler değildir. Kentsel Dönüşüm Projelerindeki amacımız; vasfını yitirmiş, deprem riski bulunan yerleşim yerlerini yenilemektir. İnönü Mahallesi’nde bulunan konutlar 2003 depremi sonrası güçlendirme geçirmiş. Güçlendirme çözüm değildir. Bunların yıkılıp tamamen yeni teknolojilerle, deprem yönetmeliklerine uygun, sağlam ve güvenilir tekniklerle yeniden inşa edilmesi gerekiyor.  Bizim yapmak istediğimizde budur. Sizin hak sahibi olduğunuz, mülkiyetinizin üzerinde bulunduğu konutlar 62 metrekare civarında. Buralar artık vasfını yitirmiş. Yeni bir imar yapmak istediğinizde veya tadilat yapmak istediğinizde bunları yapamıyorsunuz. Bizim yapmak istediğimiz TOKİ ve Bingöl Belediyesi işbirliği ile yapacağımız sübvansiyonlarla sizin sağlıklı, güvenilir, mühendislik hizmeti almış, ısı yalıtımından tutun da doğalgaz tertibatına kadar her türlü teçhizatı düzenlenmiş, çocuk oyun alanları, sosyal donatılarına kadar her türlü teknik detayı ile yeni bir site mantığıyla yerleşim alanı oluşturmayı düşünüyoruz. Bu bölgede yaşayan sizlerin ve çocuklarınızın da geleceği yönünde bir hayallerinin olması gerektiğini düşünüyoruz. Bizim ana ilkemiz budur” dedi.

Kentsel Dönüşüm Projelerinde herhangi bir kar ve gelir elde etmeyi amaçlamadıklarını vurgulayan Konyalıoğlu, TOKİ ve Bingöl Belediyesi’nin İnönü Mahallesi’nde bir emek harcayacağını, bir yatırım yapacağını belirterek, yapılacak Kentsel dönüşümde sadece gelir-gider döngüsünün eşit olmasını beklediklerini söyledi.

 

2009 yılından itibaren Bingöl merkez İnönü Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili çalışmalar yürüttüklerini hatırlatan Konyalıoğlu,  “Burada yapılan bazı uygulamalarda bazı kıstaslar çok önemli. Bu işin başındaki bir kişi olarak Türkiye’nin diğer bölgelerinde de kentsel dönüşüm projelerini gerçekleştiriyoruz. Ancak burada bir fark var. Karayolları Genel Müdürlüğü 84. Şube Şefliği’nin arazisini Sayın Başkanımız protokolle belediyeye ilişkin devir anlaşmasını çok cazip şartlarda imzaladı. Bu protokole bizler daha sonra intibak ederek istedikleri tesisleri başka bir yerde yapacağız ve bu proje alanımız içerisine karayolları arazisini de dahil ettik. Karayolları arazisinden elde edeceğimiz geliri, ticari alan olarak satacağımız alan gelirlerini bu projede hak sahiplerinin lehine kullanıyoruz. TOKİ ve Bingöl belediyesi bu projeden bir kuruş kar elde etmiyor. Sizin için ve sizin dönüşüme desteğinizi sağlamak için. Buradan elde edeceğimiz gelirleri sizin lehinize sübvanse ettik. Belediyemizin çeşitli kazanımları var. Bingöl Belediyesi’nin İnönü Mahallesi’nde 10 bin metrekarelik mülkiyeti var. Biz TOKİ olarak burada belediye hizmet binasını ve yeni terminali inşa ediyoruz. Sayın Başbakanımızın talimatlarıyla Kentsel Dönüşüm Projesi’nde Selçuklu ve Osmanlı mimarisinde bir Camii inşa edeceğiz. Sosyal tesis inşa edeceğiz. Sosyal donatılarıyla, çocuk parklarıyla, aile ve gençlik yaşam merkezleri ile belediyemize de sonradan teslim edeceğimiz bu sosyal alanlar gençlerin ve bayanların gelişimi ve hayata katkılarını sağlamak için etkin bir rol üstlenecek bir proje ümit ediyoruz. Gelin el birliği ile İnönü Mahallesi’nin dönüşümü için start verelim ve TOKİ olarak en kısa zamanda ihalelerimizi gerçekleştirelim” diye konuştu.

 

Kentsel Dönüşüm Müşavir firma yetkilisi tarafından bir sunum yapıldı. Yapılan konuşmaların ardından İnönü Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi için hak sahipleri ile soru cevap kısmına geçildi. Program yaklaşık 2 saat sürdü.

  İlgili Başlıklar
GÜN BİRLİK OLMA VE KENETLENME GÜNÜDÜR
KOSGEB İŞBİRLİĞİYLE DÜZENLENEN UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK KURSU KAYITLARIMIZ BAŞLAMIŞTİR
BİNGÖL ‘ŞANINA YAKIŞIR’ TAVRINI SERGİLEDİ
MEZAR NAKLİ UYGULAMASINDA SONA GELİNDİ
GECE NÖBETİMİZİN, GÜNDÜZ GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ
CESARETİNİZ ÜMMET İÇİN BİR UMUTTUR!
8. Geleneksel Yaz Futbol Okulu açıldı
Başkan BARAKAZİ’den Ramazan Bayramı Mesajı
Belediye’den camilere hizmet atağı
Bingöl’de Toplu Ulaşım 3 Gün Ücretsiz Olacak
Arefe günü vezneler açık olacak
Mezarlıklarda Bayram Temizliği
Bingöl Belediyesi’nden Bin Aileye Ramazan Kumanyası
Barakazi çifti, her gün üç aileyi ziyaret etti
Başkan Barakazi'den Kadir Gecesi Mesajı
 
ÜYE GİRİŞ
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Üye Olmak İstiyorum
Şifremi Unuttum
FOTO GALERİ
R.T.E Mahallesi
Yeşilyurt Mahallesi
Başkanlık Kutlamaları
KADIN
KOORDİNASYON MERKEZİ
Kadın Koordinasyon Merkezi
YAZARLARIN
BİNGÖL İZLENİMLERİ

© 2010 Bingöl Belediyesi Adres: Yenişehir Mahallesi Kutluay Sok. No:4 Telefon: 0426 213 12 18 / 0426 213 10 23
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz