8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ PROGRAMI DÜZENLENDİ

Bingöl Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğü’nce düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programı Belediye Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 

Bingöl Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğü tarafından Belediye Kültür Merkezi’nde düzenlenen  8 Mart Dünya Kadınlar Günü Müzik Şöleni Programı’na, Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger’in eşi Fatma Köşger Hanımefendi, Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin eşi Pervin Barakazi Hanımefendi, İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin’in eşi Ayfer Engin Hanımefendi ve çok sayıda kadın katıldı.

Çiçeklerle karşılanan kadın konuklar, programa katılmaktan dolayı duydukları memnuniyetlerini dile getirdiler. Müzik şöleninden önce 8 Mart Dünya Kadınlar Günü önemini anlatan Pervin Barakazi Hanımefendi, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadının anılması, kadın sorunlarının tartışılması ve bu sorunlara çözüm aranması için bir zemin oluşturmaktadır. Tabii ki biz kadınların beklentisi bu günün bir günle sınırlı kalmamasıdır. Sadece 8 Mart değil 365 gün kadınlarımızın hatırlanması bizim için önemlidir.” dedi.

 

PERVİN BARAKAZİ; “DEMOKRATİK İLERİ BİR TOPLUM İÇİN KADINLAR GÜÇLENDİRİLMELERİ”

Kadının toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsur olduğunu aktaran Barakazi Hanımefendi, “Kadının ilerlemesi sosyal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece bir kadın sorunu değildir. Bu konu, sürdürülebilir, adil ve kalkınmış bir toplumu inşa etmenin tek yolu olup, politik, sosyal, ekonomik, kültürel ve çevresel güvenliği başarmanın da ön koşuludur. Demokratik  ileri bir toplum için kadınların güçlendirilmeleri, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, hukuk, siyaset gibi alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanabiliyor olmaları büyük önem taşımaktadır.”dedi.

 

“HÜKÜMETİMİZ, ÖNCÜ ÇALIŞMALARI İLE KADINA KARŞI ŞİDDETLE ETKİN BİR MÜCADELE GERÇEKLEŞTİRMEKTEDİR”

 

Kadın ve erkeği bir bütünün iki eşit yarısı olduğuna inanılan bir gelenekten gelindiğini ifade eden Barakazi Hanımefendi, “Cinsiyetler arası adaleti şiar edinen bir dinin mensupları olarak kadın ve erkeğin karşılıklı adalet ve hakkaniyet içinde yeryüzünü birlikte imar edeceğine inanıyoruz. İşte bugün bu sorumluluğu yeniden hatırlatma vaktidir.Ülkemizde bu temel prensibi hayata geçiren güzel gelişmeler yaşanmaktadır. Hükümetimiz, öncü çalışmaları ile kadına karşı şiddetle etkin bir mücadele gerçekleştirmektedir. Kadın istihdamının önündeki engeller kaldırılmakta ve en önemlisi toplumumuzun huzuru, geleceğimizin teminatı için aile birliğinin güçlenmesi yönünde politikalar yürütülmektedir. Hem kadını, hem erkeği ailenin korunması için seferberliğe davet eden projeler geliştirilmektedir.”dedi.

“GÜÇSÜZ BEDENLERİN GÜÇLÜ KAHRAMANLARI KADINLAR”


Kadınların toplumun mimarları olduğu söyleyen Barakazi Hanımefendi, “Hayatın ağır yüklerini taşıyan, elinin emeğini gözünün nuru ile birleştiren, küçük yüreğine koskoca sevgiler sığdıran, güçsüz bedenlerin güçlü kahramanları kadınlar. Daha önce de ifade ettiğim gibi bugün dünya kadınlar günü, dünyanın dört bir tarafında, çocuklarıyla savaşın ortasında kalan veya çeşitli nedenlerle hak,  hukuk, adalet ve demokrasi mücadelesi veren kadınları yürekten destekliyor, verdikleri mücadelede zaferler diliyoruz.”dedi.

“KADIN VARSA DEMOKRASİ VAR, EMEK VAR”

Kadının demokrasi ve emek mücadelesine değinen Barakazi Hanımefendi, “Bundan 155 yıl önce başlatmış oldukları emek mücadelesi ile günümüze ışık tutan kahraman kadın işçileri, kadın emekçileri saygıyla rahmetle anıyorum. Tüm erkekleri de kadınların bu zorlu mücadelesini desteklemeye davet ediyorum. Bu önemli günde bizimle birlikte olan, Sayın Valimizin Eşi Hanımefendi’ye çok teşekkür ediyorum. Kadın varsa Demokrasi var, Emek var diyerek 8 Mart Dünya Kadınları Günü’nüzü kutluyor, sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”dedi.

 

AVNİ POLAT’TAN “BAŞKAN BARAKAZİ’YE TEŞEKKÜR”

Programa katılan kadınların, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan Bingöllü sanatçı Avni Polat, “Kadınlar gününde yerel sanatçılarımızın program yapmalarına vesile olan Belediye Başkanımız Yücel Barakazi’ye teşekkür ediyorum.”dedi.

Şiir dinletilerinin de yer aldığı program, yerel sanatçılar tarafından katılımcılara verilen konserlerle son buldu.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal